FAQ Najczęściej zadawane pytania

 • Chciałbym przestać denerwować się przed ważnymi zawodami, czy to możliwe i jak to zrobić?

  Nauka kontroli i znacznego obniżenia napięcia jest możliwa, jednak zupełne wyeliminowanie stresu z naszego życia jest praktycznie nieosiągalne. Stres pełni w naszym życiu niezwykle istotną funkcję adaptacyjną oraz informującą nas o ewentualnych niebezpieczeństwach/zagrożeniach. Stres odgrywa również ważną rolę w procesach motywacyjnych, wiec jego zupełna eliminacja byłaby nawet niewskazana. Istnieją jednak sytuacje, w których odczuwany stres obniża skuteczność naszego działania, mimo, że sytuacja w rzeczywistości nie jest zagrażająca, jak jest to np. w sporcie. Rolą psychologa sportu w takich momentach jest przekazanie umiejętności pomagających zoptymalizować funkcjonowanie zawodnika w warunkach startowych i pozastartowych.

 

 • Mój syn ma problemy z koncentracją, w jaki sposób może to zmienić?

  Procesy koncentracji uwagi są bardzo złożone, dlatego nie istnieje jeden uniwersalny środek poprawiający koncentrację. Dużo bardziej efektywne będzie zastanowienie się z jaką konkretną sytuacją wiąże się spadek koncentracji i jakie czynniki powodują jej obniżenie.

 

 • Chciałbym nauczyć się znosić porażki, w jaki sposób mogę to zrobić?

  Warto zauważyć, że sama porażka to nie konkretna sytuacja, tylko myśli o tym, w jaki sposób postrzegamy daną sytuację. Warto przepracować z psychologiem sportu zmianę postrzegania zaistniałych sytuacji i nauczyć się wyciągać wnioski z takich, w których wynik lub działanie z nim związane są niezadowalające.

 

 • Moi zawodnicy nie potrafią opanować stresu przed ważnymi zawodami i w trakcie startu – może potrzebują dobrych technik relaksacyjnych?

  Same techniki mogą nie wystarczyć do wyeliminowania przyczyny problemu, ale na pewno nie zaszkodzą. Przede wszystkim jednak warto skupić się na rozwiązaniu problemu postrzegania sytuacji jako trudnej. Należy zająć się przyczyną wystąpienia stresu, a nie tylko samymi objawami i obniżaniem napięcia, kiedy już ono się pojawi.

 

 • Nie wiem dlaczego podczas treningów wszystko wychodzi mi świetnie, a podczas zawodów zupełnie nie potrafię przełożyć umiejętności z treningu na wynik. Jak mogę to zmienić?

  Sytuacja ta może być związana z lękiem poznawczym, spowodowanym odmiennym postrzeganiem treningów i samego startu, czy udziału w ważnych zawodach. Rolą psychologa jest umiejętne pokazanie i pomoc w zrozumieniu, co sprawia, że te sytuacje są postrzegane zupełnie inaczej oraz wypracowanie metod, które pomogą zminimalizować różnice w ocenie sytuacji treningowej i startowej.